Światowy Dzień Zdrowia

42
W dniu 7.04.2024r obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia🏥!
 
Jest to święto, które zostało ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia🇺🇳 (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950, czyli w rocznicę powstania WHO🕗.
Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie😷. Wiąże się to z tym, że co roku Światowemu Dniu Zdrowia nadawany jest temat. W 2000 roku było to “Twoja bezpieczna krew ratuje życie🩸”, w 2015 roku “Bezpieczeństwo żywności🌽”, a w tym roku jest to “Moje zdrowie, moje prawo👩‍⚖️”.
 
Według WHO temat ten ma uświadamiać i przypominać o tym, że każdy człowiek posiada prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych🏥, edukacji i informacji📚, a także bezpiecznej wody pitnej💦, czystego powietrza🌬️, dobrego odżywiania🍎, wysokiej jakości mieszkań🏬, godnych warunków pracy👩🏽‍💻 i środowiska🌱 oraz wolności od dyskryminacji.
W Polsce za czasów PRL- u (1973-2001) obchodzono go jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia🧑‍⚕️ w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Obecnie dalej jest on obchodzony, ale już razem ze Światowym Dniem Zdrowia🩺.
 
Nasi harcerze także regularnie dbają o swoje zdrowie przy okazji zdobywając w tym zakresie sprawności i tropy🎖️. Staramy się dużo ruszać🏃🏽‍♀️, zachowywać i ubierać odpowiednio do pogody🌡️, zdrowo odżywiać🍊, ale także spędzamy wiele czasu na łonie natury🌳. Oprócz tego pełnoletni z nas chodzą oddawać swoją krew🩸.
 
Drodzy harcerze i drogie harcerki⚜️, przy okazji tego święta warto zdobyć:
ZUCHY:
Lekarze/lekarki – trop 👩‍⚕️
Ekoludki – trop 🍀
Higienista/higienistka – sprawność 🩹
Ekolog/ekolożka – sprawność 🌱
 
HARCERZE/HARCERZE STARSI/WĘDROWNICY:
tropy ze ścieżki CZŁOWIEK i NATURA 🧍🏽🌳
Lider/Liderka zdrowia – sprawność 🩺
Ekolog/ekolożka – sprawność 🌱
ratownik/ratowniczka – sprawność 🛟
 
Dbajcie o swoje zdrowie! 😷