Dzień Myśli Braterskiej

79

Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.
Robert Baden-Powell

22 lutego to wyjątkowy dzień dla skautów, skautek, harcerzy i harcerek z całego świata. Obchodzony wtedy Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) jest momentem, w którym łączymy się myślami z naszymi braćmi i siostrami z innych krajów.

Dzień Myśli Braterskiej przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności.

Idea ustanowienia DMB zrodziła się na 4. Światowej Konferencji WAGGGS w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Chociaż obchody DMB zostały zapoczątkowane przez skautki, to zwyczaj został bardzo szybko przyjęty przez całą wspólnotę skautową.

Obecnie w strukturach WOSM i WAGGGS zjednoczonych jest 50 mln skautów i skautek z całego świata. 22 lutego, wszyscy członkowie organizacji, łączą się ze sobą myślami, spotykają się przy wspólnych ogniskach i przesyłają sobie kartki z życzeniami. Światowy Dzień Myśli Braterskiej uświadamia wielkość i różnorodność ruchu, podkreśla braterstwo i pozwala poczuć jedność. W tym dniu pamiętamy o tym, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. Jak powiedział Robert Baden Powell „Wszyscy jesteśmy braćmi i nie mamy w zwyczaju spierać się ze sobą, czy walczyć ani nawet przyganiać sobie nawzajem.” (Jamboree 1929) oraz „Wy skauci, […] ze wszystkich części świata, jako ambasadorowie dobrej woli i zaprzyjaźniliście się między sobą, łamiąc wszelkie bariery rasy, wyznania czy pochodzenia.” (Jamboree 1937).

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej, wszystkim zuchom i zuchnom, druhom i druhnom oraz instruktorom i instruktorkom życzymy wielu wspaniałych przygód, wyjątkowych ludzi wokół siebie i ciągłej chęci do rozwoju siebie i swoich umiejętności.

autorka: Marta Rybak